Typy teplovodních plošných sálavých systémů

Nejrozšířenějším způsobem sálavého vytápění v rodinných i bytových domech je velkoplošné sálavé vytápění, které je charakterizované umístěním topné plochy do stavebních konstrukcí, tedy do podlahy, stropu nebo stěny. Teplovodní plošné sálavé systémy se dělí podle způsobu provedení na:

  • mokrý systém (zalití trubek betonovým potěrem)
  • suchý systém (s využitím sádrovláknitých desek), ten se používá hlavně u dřevostaveb, respektive všude tam, kde není možné nebo vhodné použít mokrý proces (nutnost nízké podlahové skladby, případně kde není povolené zatížení betonovým potěrem).

Při běžném mokrém systému je možná volba z dalších možností:

  • Plošné vytápění se systémovou deskou s výstupky je velmi komfortní a snadný způsob kladení, 3 cm vrstva polystyrenu má i kročejovou izolaci (proti hluku) a je odolná vůči tlaku až do 5 kPa. Do systémové desky s výstupky již není nutné dávat žádné úchytky, topná trubka se zatlačuje přímo mezi výstupky. To značně zjednodušuje a urychluje montáž. Systémové desky mají mnoho jiných výhod popsaných v části Systém gabotherm®.
  • Druhá možnost je použití desky TAC, která je tvořena tepelnou izolací s nalepenou reflexní folií s tkaninou. Do této desky lze kotvit trubku pro podlahové vytápění pomocí takzvaných příchytných spon / sponek.

Po uložení všech topných okruhů a dodržení zásad pro montáž je plošný systém připraven k zalití buď cementovým nebo anhydritovým potěrem. Životnost kvalitního plošného sálavého vytápění se odhaduje na 50 let.

 

OSTATNÍ ČLÁNKY